• Telefon 0534 080 9076

İlk Yardım

 Ana Sayfa / Sayfalar / İlk Yardım

İlk Yardım Nasıl Yapılır?
Herhangi bir kazada ya da yaşamı tehlikeye düşüren diğer acil durumlarda, sağlıkgörevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla, ilaçsız olarak yapılan uygulamalara ilkyardım denir.
İLK YARDIM UYGULAMASINDA KESİNLİKLE İLAÇ KULLANILMAZ.
İlk Yardımın 3 temel amacı vardır:
Yaşamı koruma ve sürdürülmesini sağlama Durumun kötüleşmesini engelleme İyileşmesini kolaylaştırma
Kaza ve diğer acil durumlarda yapılması gerekenleri öncelik sırasına göre şöyle sıralayabiliriz: İlk Yardımı yapan kişi öncelikle sakin ve telaşsız olmalıdır. Hastayı da sakinleştirmeli ve etrafta süren bir tehlike olup olmadığını belirlemelidir. Bu arada kendi can güvenliğini de tehlikeye atmamalıdır. Bir yandan, vakit kaybedilmeden, hastanın ya da kazazedenin durumu değerlendirilerekuygun ilk yardıma başlanmalı, diğer yandan da çevrede bulunan kişiler sağlık kuruluşlarına, itfaiye ve güvenlik güçlerine haber vermeleri için organize edilmelidir. İlk müdahalenin ardından hasta en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna Iğdır Yıldırım 12 Nolu Sıracevizlertırılmalıdır.
İlk Yardımda öncelikle hastanın Soluk yolunun açılması Solunumun düzeltilmesi ve Dolaşımın etkinliğinin sağlanması amaçlanır.